Новини

День авіації і космонавтики

12 квітня весь світ відзначає День авіації і космонавтики – пам’ятну дату, присвячену першому польоту людини в космос. Це особливий день – день тріумфу науки і всіх тих, хто сьогодні працює в космічній галузі.

Як свято – День космонавтики – був встановлений в Радянському Союзі Указом Президії Верховної Ради СРСР від 9 квітня 1962 року народження, а міжнародний статус отримав в 1968 році на конференції Міжнародної авіаційної федерації.

12 квітня 1961 року громадянин Радянського Союзу старший лейтенант Ю.А. Гагарін на космічному кораблі «Восток» вперше в світі здійснив орбітальний обліт Землі, відкривши епоху пілотованих космічних польотів.

Політ, що тривав всього 108 хвилин, став потужним проривом в освоєнні космосу. Ім’я Юрія Гагаріна стало широко відомо в світі, а сам перший космонавт достроково отримав звання майора і звання Героя Радянського Союзу.

Як відомо, перш ніж в космічний корабель сів чоловік, в політ були відправлені чотириногі друзі людини. У серпні 1960 радянський космічний корабель з собаками Білкою і Стрілкою на борту здійснив добовий політ з поверненням на Землю.

Перший в історії космонавтики міжнародний політ відбувся влітку 1975 року – першопрохідцями були радянський корабель «Союз-19» і американський корабель «Аполлон».

Вступивши в 21 століття, ми бачимо вражаючі успіхи космічної техніки – навколо Землі обертаються десятки тисяч супутників, космічні апарати здійснили посадку на Місяць, привізши звідти зразки ґрунту. Згодом на Марс і Венеру опускалися автоматичні зонди, декілька космічних апаратів покинули межі Сонячної Системи і несуть на собі послання Позаземним Цивілізаціям.

Тому проголошуючи це свято – Міжнародний день польоту людини в космос – Генеральна Асамблея ООН висловила глибоку переконаність «в загальній зацікавленості людства в сприянні дослідження і використання космічного простору, що є надбанням всього людства, в мирних цілях, в розширенні масштабів цієї діяльності і в продовженні зусиль по забезпеченню всім державам можливості користуватися пов’язаними з цим вигодами».

Сам же свято було рекомендовано відзначати на міжнародному рівні щороку 12 квітня в ознаменування початку космічної ери для людства, знову підтверджуючи важливий внесок космічної науки і техніки в досягнення цілей сталого розвитку і підвищення добробуту держав і народів, а також в забезпечення реалізації їх прагнення зберегти космічний простір для мирних цілей.

Сьогодні 12 квітня в честь свята в різних країнах проходять різноманітні заходи – виставки, конференції, науково-просвітницькі та освітні лекції та семінари, покази фільмів та багато іншого. Адже це спільне свято, що з’єднує минуле, сьогодення і майбутнє людей Землі.